Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Padła data
– Spodziewam się, że najpóźniej 10 grudnia Rada Ministrów przyjmie projekt o likwidacji CBA – poinformował w rozmowie z Wirtualną Polską szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
Dodał, że projekt ten w ubiegły piątek przyjął Stały Komitet Rady Ministrów, a w tym tygodniu pracować nad nim będzie tzw. komisja prawnicza.
Likwidacja CBA
Postulat likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego znalazł się w umowie koalicyjnej podpisanej w listopadzie 2023 r. przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.
CBA powstało na mocy ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. Biuro stanowi urząd do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej zarzucają CBA naruszenia praworządności i swobód obywatelskich, a także sprzeniewierzanie się zasadzie neutralności politycznej przy realizacji walki z korupcją.
Projekt ustawy zakładającej likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod koniec maja. Jego autorzy zakładali, że CBA zostanie zlikwidowane 1 stycznia 2025 r. W lipcu projekt został zmieniony. Otrzymał nową nazwę, a termin likwidacji CBA przesunięto na 1 kwietnia 2025 r.
Zadania CBA zostaną rozdzielone pomiędzy policję, KAS oraz ABW. Kluczowe zadania tj. rozpoznawanie, zwalczanie i zapobieganie przestępczości korupcyjnej przejmie, specjalnie w tym celu wyodrębniona nowa jednostka organizacyjna policji – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK). Weryfikacją oświadczeń majątkowych i oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz prowadzeniem w tym zakresie czynności kontrolnych zajmie się Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) będzie zaś realizowała, w ramach swojej dotychczasowej właściwości, rozpoznawanie, zwalczanie i zapobieganie przestępczości godzącej w podstawy ekonomiczne państwa oraz korupcji osób pełniących funkcje publiczne. Do momentu rozwiązania CBA, funkcjonariusze będą realizować dotychczasowe zadania.